نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی ایرانی در فرودگاه تهران بازداشت شده است

https://rasanah-iiis.org/parsi/?p=711

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی ایرانی هنگام خروج از ایران “بازداشت” شده و بیش از یک ماه است که “در انفرادی” است.

در بریتانیا، در وبسایت “چنج دات اورگ” ( change.org) گروهی با انتشار شرح ماجرا و جمع آوری امضا از دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا خواسته اند برای آزادی خانم زاغری اقدام کند.

خانم زاغری به همراه دختر ۲۲ ماهه خود به ایران رفته بود. پاسپورت فرزند خانم زاغری که فقط ملیت بریتانیایی دارد در فرودگاه ضبط شده و او اجازه خروج ندارد.

گفته می‌شود که سپاه پاسداران ایران سوم آوریل (۱۵ فروردین) خانم زاغری را در فرودگاه تهران دستگیر کرده و او را به مکانی نامعلوم در استان کرمان منتقل کرده است.

نازنین زاغری رتکلیف، ۳۷ ساله با بنیاد رویترز همکاری داشته و مشغولیت اصلی او فعالیت با بنیادهای خیریه بوده است.

خانم زاغری از زمان دستگیری در روز سوم آوریل (۱۵ فروردین) به وکیل دسترسی نداشته، اجازه نداشته با همسرش در خارج از کشور تماس بگیرد و حتی اجازه نداشته با دختر ۲۲ ماهه خود ملاقات کند.

بر اساس اظهارات خانواده، خانم زاغری در تماسی که داشته گفته “تحت فشار مجبور به اعتراف شده است”. خانواده خانم زاغری به نقل از مقام‌های امنیتی محور بازجویی‌های او را “مسایل امنیت ملی” عنوان کرده‌اند.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، زن ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج کرده نمی‌تواند برای فرزند خود پاسپورت و تابعیت ایران را بگیرد.

منبع: BBC فارسی

موسسه بين المللى مطالعات ايران
موسسه بين المللى مطالعات ايران
موسسه بين المللى مطالعات ايران